MAG-26
Command Biographies
VMM-162 Commanding Officer
Lieutenant Colonel Kenneth K. Rossman

Lieutenant Colonel Rossman was commissioned in the United States Marine Corps on December 14, 2001 following completion of Officer Candidate School.  After completing The Basic School and the Infantry Officers Course, he reported to flight training and earned his wings on May 14, 2004.

In October of 2004, he joined HMH-466 where he served as the S-6 officer and the adjutant.  He deployed with HMH-466 to Al Asad Airbase, Iraq in support of Operation IRAQI FREEDOM from September  2005 to April 2006.

In October of 2006, he chopped to HMM-163(REIN) as the CH-53 detachment flight line officer and deployed with the 13th Marine Expeditionary Unit from April 2007 to November 2007 again in support of Operation IRAQI FREEDOM. 

Lieutenant Colonel Rossman returned to HMH-466 in December of 2007 and attended the Weapons and Tactics Instructor Course in March of 2008.  After graduating, he served as the Pilot Training Officer and Weapons and Tactics Instructor for a third deployment to Al Asad Airbase, Iraq with HMH-466 from September 2008 to March 2009.
 
In the summer of 2009, Lieutenant Colonel Rossman reported to Marine Aviation Weapons and Tactics Squadron One as a CH-53E instructor.  During his tour, he served as the Defensive Measures/Ground Threat Reaction SME, Final Exercise Air Mission Commander, building FAC, and the Assault Support Specialist in the Aviation Development, Tactics, and Evaluation Department.  During this time he was selected to attend the College of Naval Command and Staff at the Naval War College in Newport, Rhode Island.

Following graduation from the war college, Lieutenant Colonel Rossman joined HMH-465 in the summer of 2014 where he served as the Executive Officer.  He chopped to VMM-161(REIN), 15th Marine Expeditionary Unit as the CH-53E detachment officer in charge in October 2014 and served as the Air Combat Element operations officer for the 15th MEU deployment.  He returned to HMH-465 in December of 2015 and served as the Aviation Maintenance Officer until November 2016. 

In December 2016, Lieutenant Colonel Rossman executed orders to the Pentagon where he served at Headquarters Marine Corps Aviation as APW-74, Digital Interoperability and Joint Mission Planning System Requirements Officer. 

Lieutenant Colonel Rossman transferred to MAG-26 in January 2019 and qualified in the MV-22B in May of 2019.  Following initial MV-22B training, Lieutenant Colonel Rossman served as the MAG-26 executive officer until he assumed command of VMM-264 in November of 2019.  On 22 June 2020 in accordance with the Commandant of the Marine Corps Force Design, he deactivated VMM-264.

Lieutenant Colonel Rossman’s personal decorations include the Meritorious Service Medal, Air Medal Strike Flight Award with bronze numeral nine, Navy and Marine Corps Commendation Medal with three gold stars, and the Navy and Marine Corps Achievement Medal.